KOMUNIKAT w sprawie wiosennej akcji szczepienia lisów

lis - fot. pixabay.com (domena publiczna)Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgierzu informują o wiosennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. 

Akcja będzie odbywać się między 15 a 27 kwietnia 2023 w powiecie zgierskim w gminie Głowno i będzie polegać na zrzucaniu z samolotów przynęt zawierających szczepionkę. 

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców powiatów na terenach, których ma zostać zrzucona szczepionka o nie podnoszenie i nie ruszanie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. 

Przez okres dwóch tygodni po przeprowadzeniu akcji szczepienia nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone aby nie dostały się do strefy z wyłożoną szczepionką jako zwierzęta konkurencyjne do zjedzenia przynęt (np. lasy, pola, łąki). 

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. Wywołuje ją wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy ssaków. Źródłem zakażenia są chore zwierzęta dzikie i domowe. 

Dodatkowe informacje można uzyskać: 

  • w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Łodzi pod numerami telefonów: 42 635 14 00, 42 635 14 01 lub 42 635 14 20; 
  • w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Zgierzu pod numerem telefonu: 42 663 67 30. 

Źródło: Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Łodzi

Akcja szczepienia UMiG  (pdf)
Komunikat Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Łodzi (pdf)

Skip to content