21 kwietnia 2020

BIBLIOTEKA aktualności

 

 


BIBLIOTEKA SZKOLNA ZDALNIE PRACUJĄCA

Drodzy Czytelnicy biblioteki SP1!
Jako nauczycielki bibliotekarki bardzo boli nas serce, że w tych trudnych dniach nie możemy z Wami porozmawiać i to nie tylko o literaturze…,  wszystkie książki kurzą się na półkach naszej biblioteki, a w czytelni jest pusto i cicho.

Chociaż przez jakiś czas biblioteka szkolna będzie zamknięta, to będziemy się spotykać na stronie ZDALNEJ BIBLIOTEKI.

Chcemy pokazać Wam, że nawet będąc w domu, można korzystać z bibliotek cyfrowych, wirtualnych muzeów – to miejsca, które są dostępne przez całą dobę!

Polecamy podstrony:

CZYTAMY, SŁUCHAMY i OGLĄDAMY ZWIEDZAMY on-line HISTORIA książki i biblioteki

4 maja  1972  roku  urodził  się  GRZEGORZ  KASDEPKE,  dziennikarz,  scenarzysta  i  współautor  programów  telewizyjnych autor książek dla dzieci i młodzieży, twórca słuchowisk radiowych. Był wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu Świerszczyk. Współpracował z Ciuchcią, Komiksowo i Wesołymi Literkami. Pisał scenariusze programów oraz seriali telewizyjnych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień. W 2002 r. za Kacperiadę autor otrzymał literacką nagroda im. Kornela Makuszyńskiego oraz wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku. Książka Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń w 2003 r. otrzymała Nagrodę Edukacja XXI. W tym samym roku Kuba i Buba została nominowana do nagrody Bestsellerek roku, a rok później do nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2004 r. Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci otrzymał Nagrodę Edukacja XXI oraz nominację do nagrody Bestsellerek roku. W 2006 r. książka Niesforny alfabet została Najlepszą Książką Roku w kategorii literatura dla dzieci plebiscytu Wirtualnej Polski. W 2012 r. książka Detektyw Pozytywka otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Fundacji ABC XXI na najważniejszą książkę 10 lecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.  Książka W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko została wpisana na listę Białych Kruków – White Ravens 2013. Nagroda literacka Fundacji Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ZIELONA GĄSKA dla książki Pestka, drops, cukierek. Liczby kultury wyd. Narodowe Centrum Kultury. Nagroda ZAiKS dla najlepszego pisarza dla dzieci w roku 2013. W 2016 nie przyjął od ministra Piotra Glińskiego Brązowego Medalu „Zasłużony Kulture Gloria Artis”. W 2019 roku Kapituła Orderu Uśmiechu rozpatrując złożony wniosek postanowiła dołączyć go do grona Kawalerów Orderu Uśmiech.
Opublikował ponad 40 książek, z których większość cieszyła się statusem bestsellera:
Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko  
Co to znaczy… 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń
Wakacje Potworaka
Dziwne przypadki bajkopisarza
Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu
Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci
Najpiękniejsze mity dla dzieci
Detektyw Pozytywka
Nowe kłopoty detektywa Pozytywki
Niesforny alfabet
Słodki rok Kuby i Buby
Mam prawo
Pamiątki detektywa Pozytywki
Wielka księga detektywa Pozytywki
Do trzech odlicz! Zabawy matematyczne
Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami
Kocha, lubi, szanuje
Horror! Czyli skąd się biorą dzieci
Kiedy byłem mały…
Romans palce lizać
Gdybym był dziewczynką, gdybym była chłopcem (współautorka: Anna Onichimowska),
Serce i inne podroby
Poradnik hodowcy aniołów
Potwór
W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko
Wakacje detektywa Pozytywki
Bodzio i Pulpet
Potworak i inne kosmiczne opowieści
Inżynier Ciućma
A ja nie chcę być księżniczką
Sama. Listy z piwnicy
45 puknięć w głowę
Wielka księga uczuć
Wielki powrót detektywa Pozytywki
Ale kosmos! To znowu Bodzio i Pulpet i in.
Źródła: https://www.nowaera.pl/o-nas/programy-edukacyjne/popisz-sie-talentem-2018/grzegorz-kasdepke,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Kasdepke

Audiobook
Teatr Kultureska przedstawia znaną i lubianą pozycję książkową Bon czy ton – savoir-vivre dla dzieci autorstwa Grzegorza Kasdepke. Książkę czyta Krzysztof Przybylski, aktor Teatru Kultureska i profesjonalny lektor.
Bawcie się dobrze i uczcie dobrych manier!

 

Wywiady, spotkania autorskie z Grzegorzem Kasdepke:
Wywiad z Grzegorzem Kasdepke: Na dwa przymiotniki w jednym krótkim zdaniu mogą sobie pozwolić tylko najlepsi.   

Jestem autorem, któremu brakuje czasu, a nie pomysłów! – wywiad z Grzegorzem Kasdepke.

Kulturalnie poleca Grzegorz Kasdepke, gwiazda literatury dla dzieci.


„-To już jedna wakacyjna przygoda za nami – mówi mama,
ale Tomek nie zgadza się na takie określenie.
– Przygoda? Mamusiu, to nie przygoda, to pierwszorzędna heca
na całe czternaście fajerek!!!”
Hanna Ożogowska – Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek

 26 kwietnia 1995 roku zmarła HANNA OŻOGOWSKA (ur. 20 VII 1904 w Warszawie) – prozaik, tłumaczka, pedagog, autorka słuchowisk radiowych oraz książek dla dzieci i młodzieży. Studiowała w Wolnej Wszechnicy Polskiej – ukończyła tu Instytut Pedagogiki, a także Wydział Pedagogiczny. Do 1951 r. pracowała jako nauczycielka w kilku szkołach w Łodzi. Zaraz po wojnie przez jakiś czas była też dyrektorką Liceum Pedagogicznego dla Wychowawczyń Przedszkoli w Łodzi. W latach 1952 – 1969 była redaktorem naczelnym „Płomyka”. Pod koniec zaś swego życia, w latach 1972 – 1988 była też wiceprezesem Polskiej Sekcji IBBY. Za swą bogatą twórczość uhonorowano ją licznymi nagrodami. Była m. in. laureatką Złotego Krzyża Zasługi, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Nagrody Miasta Warszawy czy Orderu Uśmiechu, przyznawanego przez dzieci.
Jedna z najpopularniejszych autorek utworów dla młodzieży. W swych powieściach łączyła przygodową  fabułę z treściami wychowawczymi.Bohaterami książek są młodzi ludzie, którzy przeżywają problemy i rozterki podobne do tych, z którymi borykają się młodzi czytelnicy.
Najbardziej znane książki Hanny Ożogowskiej to: Tajemnica zielonej pieczęci (1959), zekranizowana Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek (1961), Ucho od śledzia (1964) – wpisana 2 lata później na honorową listę IBBY zbierającą najbardziej wartościowe książki dla dzieci,  Za minutę pierwsza miłość (1972), Głowa na tranzystorach (1968).
Źródło:
https://lubimyczytac.pl/autor/6441/hanna-ozogowska
https://czasdzieci.pl/ksiazki/autor,161c6b-hanna_ozogowska.html


24 kwietnia 1942  roku zmarła LUCY MAUD MONTGOMERY (ur. 30 listopada 1874)

„Jutro jest zawsze czyste, nieskalane żadnym błędem.”
Lucy Maud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza

Lucy Maud Montgomery urodziła się w Clifton (obecnie Nowy Londyn) na Wyspie Księcia Edwarda. Kiedy miała dwa lata, jej matka zmarła, a ojciec ożenił się ponownie i wyjechał, pozostawiając małą Lucy pod opieką mieszkających na farmie w Cavendish dziadków. Dziewczynka była wychowywana surowo i dorastała w atmosferze ścisłej dyscypliny, dlatego też chętnie uciekała w świat książek. Sama także zaczęła pisać. Jej pierwsze „dzieło” opublikowano w lokalnej gazecie – miała wtedy piętnaście lat. W 1895 roku Lucy Maud Montgomery ukończyła studia pedagogiczne w prince Wales College w Charlottetown. Po studiach pracowała jako nauczycielka w Bideford i w Lower Bedeque na Wyspie Księcia Edwarda. W latach 1895-1896 studiowała literaturę w Dalhouse University w Halifax. Następnie wróciła do Cavendish, by opiekować się babcią. Podjęła także pracę w miejscowym urzędzie pocztowym.
W 1911 roku, już po śmierci babci, wyszła za mąż za Ewena Macdonalda, prezbiteriańskiego pastora. Młode małżeństwo osiadło
w Ontario. Pierwszą swoją książkę z serii o Ani pisarka stworzyła w trakcie opieki nad babcią, w Cavendish. Maszynopis był wielokrotnie odrzucany przez wydawców. Ryzyko podjęte przez jednego z nich opłaciło się – książka o rudowłosej sierocie od razu zyskała niebywałą popularność. Ania z Zielonego Wzgórza była wielokrotnie filmowana i adaptowana na potrzeby sceny. Przetłumaczono ją na około czterdzieści języków. Radość Lucy Maud Montgomery z sukcesu nie była jednak pełna – zatruwały ją choroba męża i długoletnie spory z wydawcami. Montgomery napisała jeszcze dwadzieścia innych książek. Ich bohaterkami są m.in. Emilka oraz Pat. W latach 1889-1942 spod pióra autorki wyszło aż dziesięć tomów osobistych pamiętników.

Nie ulega wątpliwości, że Lucy Maud Montgomery, pisząc swoje książki, korzystała z własnych doświadczeń. Dolina Fiołków, Jezioro Lśniących Wód, Aleja Zakochanych, Biała Droga Rozkoszy to nie do końca fikcyjne miejsca. Ich pierwowzory można odnaleźć na Wyspie Księcia Edwarda. Ania Shirley uwielbiała twórczość Alfreda Tennysona, który był jednym z ulubionych poetów Montgomery. Ponadto stawiała ponad wszystko na dobre wykształcenie. Ambitna, chętna do nauki, nie zważała na rozpowszechniane w owych latach negatywne opinie dotyczące kształcenia się kobiet. Lucy Maud Montgomery także bardzo ceniła sobie wiedzę i dlatego jako dziewiętnastoletnia dziewczyna rozpoczęła naukę w College’u Księcia Walii w Charlottetown, by zdobyć kwalifikacje nauczycielki. Powieściopisarka zmarła 24 kwietnia 1942 roku, pochowana została na cmentarzu
w rodzinnym Cavendish.                                          Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/6136/lucy-maud-montgomery.

Cytaty:
„Przyjemniej jest mieć ukochane, piękne myśli i przechowywać je w swym sercu jak skarby.
Nie chcę, by inni je wyśmiewali lub dziwili się im.”

Lucy Maud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza

„Jeśli potrafisz spędzić z kimś pół godziny w zupełnym milczeniu i nie czuć przy tym wcale skrępowania, ty i osoba ta możecie zostać przyjaciółmi.”
Lucy Maud Montgomery – Błękitny Zamek

Polecamy artykuły:
Wyspa Księcia Edwarda – subiektywny przewodnik.
Śladami Ani z Zielonego Wzgórza
All things Anne – strona Wyspy Księcia Edwarda (ang)
Instytut Lucy Maud Montgomery (ang)
Muzeum Ani z zielonego Wzgórza (ang)

 

 

 

 

 

 

 

 

 


23 kwietnia 2020 – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie  pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania  horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. …”
                                                                             Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday


2 kwietnia 2020 – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Obchodzony w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców.

Co roku inna sekcja IBBY* jest gospodarzem tego dnia i przygotowuje list do dzieci całego świata oraz plakat. Polska była gospodarzem w 1980 roku: motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, plakat zaprojektował Jerzy Czerniawski.
W tym roku gospodarzem jest Słowenia.
* Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych

Skip to content